Doporuceny obrazek Tipy pro line studenty 820x480 - Tipy pro líné studenty: jak se lépe učit

Tipy pro líné studenty: jak se lépe učit

Ať už jste na jakémkoliv typu střední či vysoké školy, učení se nikdy nevyvarujete. Začít se učit noc před velkým testem (nikoho nepřekvapí i pár minut před začátkem hodiny), je pro někoho naprosto běžná věc, i když si sliboval, že se na to podívá o dost dřív.

Jestli patříte k prokrastinujícím studentům a někdy je pro vás těžké se soustředit, přinášíme vám pár metod, které by vám mohly pomoct.

Málo je někdy více

Máte odevzdat esej nebo se naučit několik pojmů a přemýšlíte, kdy se do toho pustíte. Zabere to totiž spoustu času a vám se do toho samozřejmě nechce. Proč to teda neudělat postupně? Rozdělte si učení/psaní na kousky. Pokud se máte naučit padesát pojmů, rozdělte si je na pět až deset oddílů, stránky u eseje si rozdělte na odstavce. Díky tomu, že budete dělat pouze část, která vám nezabere tolik času, bude se vám do toho chtít o něco více.

Odměňujte se

Po každé naučené části si dejte nějaký cíl, jak se odměníte. Můžete se jednat o odreagování u hraní her (https://playamo-bonus.org/cz/), koukání na videa, nebo trávení času s kamarády. Nezapomínejte, že největší odměna by měla přijít až úplně na konec.

Videa, podcasty

Pokud se vám nechce zírat na popsanou stránku papíru a potřebujete něco, co vás více upoutá, najděte si videa nebo podcasty ohledně tématu, o kterém se máte učit. Nevyžaduje žádné velké úsilí, prostě se jen pohodlně usaďte, uvolněte se a začněte poslouchat. Řadu podcastů najdete na Youtube, Spotify, ale třeba i na stránkách online deníku Aktuálně.cz.

Nahrajte si své poznámky

V telefonu máme diktafon, tak proč ho nevyužít? Přečtěte si všechny své poznámky či stránky z učebnice nahlas a nahrajte si je do telefonu. Díky tomu se můžete učit kdykoliva kdekoliv. Navíc budete poslouchat jen opravdu to, co potřebujete.

Doporuceny obrazek Studium neni jenom o klasicke vyuce 820x480 - Studium není jenom o klasické výuce

Studium není jenom o klasické výuce

Studium, ať už na jakékoli škole či univerzitě není jen o výuce mezi čtyřmi stěnami, před tabulí nebo v přednáškovém sále. Můžete zahájit činnost nejrůznějších útvarů, třeba vstoupit do zájmových skupin, přihlásit se na sportovní plavání, do hudebního kroužku a podobně. Můžete absolvovat praktickou část studia v podniku či organizaci nebo se vydat na zahraniční pobyt. Dokonce můžete své studium spojit i se začínajícím vlastním podnikáním, což ale může být náročné na čas.

Na těchto stránkách Vás budeme seznamovat s aktivitami jak ve školách či univerzitách, tak s nejrůznějšími programy organizovanými školami. Vždy tu najdete přehled aktuálních programů pro studenty.

Vyberte si některý z těchto tří nejzákladnější programů:

Obrazek prispevku Studium neni jenom o klasicke vyuce Program ERASMUS - Studium není jenom o klasické výuce

Program ERASMUS+

Díky programu ERASMUS+ se můžete podívat do Evropy. Pravdou je, že je to sice studijní program, ale zeptejte se někoho, kdo už tento studijní program absolvoval. Sami usoudíte, že většinu času tráví studenti úplně jinými aktivitami. Tento studenty nejvyužívanější program se zaměřuje na mobilitu a spolupráci ve vzdělávání, podporuje spolupráci školních institucí pomocí intenzivních programů, multikulturních sítí a projektů. Zapojit se mohou studenti, pedagogové, i třeba školitelé z podniků.

Obrazek prispevku Studium neni jenom o klasicke vyuce Letni skola - Studium není jenom o klasické výuce

Letní škola

Ani v létě školy nespí. Letní školy jsou několikadenní či týdenní pobyty v období prázdnin, standardně úzce zaměřené na vybraná témata a spojují během léta lidi se stejným zájmem. Dá se mluvit o specializované výuce, která je pořádána většinou samotnými školami. Volný čas studentů je vzácný a nemůže být naplněn jen nudnou výukou, a tak jsou letní školy často spojeny s dalšími aktivitami, jako je levné cestování, kulturní vyžití a získávání praktických zkušeností v oboru.

Od délky trvání se pak odvíjí program a cenová hladina. Počet účastníků je často omezený a je důležité se přihlásit včas, maximálně do května v aktuálním studijním roce. Tento program je typický prolínáním studentů z různých národů. Tímto se Vám dostává možnost navázat nové kontakty s lidmi a nahlédnout do odlišných kultur.

Obrazek prispevku Studium neni jenom o klasicke vyuce Pracovni staze a praxe - Studium není jenom o klasické výuce

Pracovní stáže a praxe

Stáže a praxe jsou pobyty v nejen zahraničních firmách podnikajících v oblasti kterou studujete. Stáž vám hlavně umožní nabýt cenné zkušenosti ve vybraném oboru, potřebnou praxi, jazykové znalosti a třeba i důležité kontakty (může se stát, že podnik účastníka po návratu ze stáže zaměstná). Cílem tedy není vydělávání peněz, ale obohacení studijního, post studijního nebo i profesního života. Stáž se také někdy označuje jako další forma vzdělávání, což je ale odborníky často vylučováno.